Материал представлен на украинском языке.
МЕТА. Вчити учнів розрізняти тексти за їх стилістичними ознаками, вживати прикметники в мовленні зі стилістичною метою, самостійно працювати в групах, розвивати спостережливість, мовленнєве чуття, культуру мовлення, виховувати любов і живий інтерес до рідної мови, до природи рідного краю.
Обладнання. Опорні схеми, картки з опорними словами, алгоритм «Сенкан», ілюстрації про зиму, відео «Зима-чарівниця», завдання в конвертах.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Що ж це за країна? (це країна прикметників)
Навіщо нам у мовленні прикметники, адже ми можемо чудово і зрозуміло висловити думку за допомогою лише іменників та дієслів? (відповіді учнів)
ІІ. Актуалізація опорних знань. Робота над темою уроку.
1 слайд - Тема
- Сьогодні тема нашого уроку: Вживання прикметників у різних текстах.
2 слайд – Словникова робота
1. Словникова робота.
Щоб легше було спілкуватися на уроці, висловлювати свої думки і почуття, проведемо словникову розминку.
Назвіть слова, які «живуть» тільки взимку (сніг, лід, мороз, санки, лижі, бурульки, Різдво, вертеп, Йордан та інші).
Назвіть слова, які допомагають описати зиму…(сніжна, холодна, вітряна, морозна, срібна, біла, сумна, колюча, . . )
3 слайд – Словникова робота
Скажіть одним словом:
Падає сніг (снігопад).
Сніг кружляє у повітрі (завірюха).
Замерзла вода (лід).
Температура повітря, нижче від нуля градусів (мороз).
- Діти, яка пора року вам найбільше до вподоби?
4 слайд - Дискусія
2. Дискусія з приводу інтерв’ю «Зима – найкраща пора року».
І команда – яка стверджує.
ІІ команда – яка заперечує.
І команда:
Зима – найкраща пора року. Сніг вкриває землю білою скатертиною. Мороз розмальовує дивні візерунки. Навкруги, як у казці. Взимку дуже гарно.
Зима багата на свята: Святого Миколая, Новий рік, Різдво, старий Новий рік, Водохреща.
Взимку у нас зимові канікули. Тому можна досхочу розважатись: кататись на санках, лижах, ліпити сніговика, гратись у сніжки.
ІІ команда:
Зима – не найкраща пора року. Взимку гарно, але холодно, слизько, морозно. Тому люди часто хворіють на застуду, грип. Бувають обмороження.
Взимку є канікули. Але це небезпечна пора. Розважаючись, діти часто травмуються, стаються дорожньо-транспортні пригоди.
І команда
Зима – найкраща пора року. Взимку немає роботи на городі, в саду. Тому є більше часу для відпочинку, почитати, переглянути передачі по телевізору, посидіти за комп’ютером.
ІІ команда
Зима – не найкраща пора року. Якщо довго дивитися телевізор, сидіти за комп’ютером – це шкодить здоров’ю, псує зір. Узимку немає роботи на городах, у садках, але потрібно відкидати сніг, опалювати.
Молодці! Одні переконливо стверджували, інші заперечували. Але сперечатись не варто, адже кожна пора року по-своєму приваблює і кожна з них може чимось не подобатися. Ви це довели.
5 слайд - Сенкан
Полную информацию смотрите в файле.