Дүниетану
Сабақтың тақырыбы : Өсімдіктер мен жануарлардың табиғаттағы байланысы .
Сабақтың мақсаттары :
Табиғаттағы жануарлар мен өсімдіктердің байланысы туралы түсінік беру ;
Табиғаттағы зат айналымымен таныстыру ;
Қоректену тізбегін құруды үйрету ;
Салыстыру , қорытындылау біліктілігін дамыту ;
Табиғатты құрметтеуге , аялауға тәрбиелеу ;
Сабақтың түрі : педагогикалық шеберхана ;
Сабақтың барысы :
Индуктор : Бейнетеспадан орманның дыбыстары шығады .
Ал , балалар , не естідіңдер соны алдарындағы қағазға бейнелеңдер !
/ оқушылар құстарды, ағаштардың жапырақтарын , ақырған аңдарды , сарқырап аққан суды салады /
Осының барлығын бір сөзбен не деп айтуға болады ?
Социоконструкция :
Топ мүшелері табиғат деген кластер жасайды . / Ол жерде өз ойлары бойынша табиғатқа жататын заттарды сөзбен жинақтайды /
Жазған тізімді жариялайды .
Мысалы : табиғат – ол қасқыр , түлкі , қарлығаш , жер , су , орман , ауа ...
Осы тізімнен енді жануарлар мен өсімдіктерді белгілейміз .
Тапсырма : - Осы екі топтың арасында қандай ұқсастық пен ерекшеліктері бар ?
Ұқсастық Айырмашылық
туады жапырақтары болады
өседі топырақта өседі
Жануарлар әлемі
Өсімдіктер әлемі
Деконструкция :
Топтық жұмыс өсімдіктер мен жануарлар әлемінің маңыздылығын талқылау , ортаға салып дәлелдеу .
Мысалы : Қарбыз – шырынды жидектің түрі , дәруменді , шөлді қаңдырады .
Реконструкция : Берілген сызбаны ширату керек .
Табиғаттағы зат айналымы - ол не ? Қалай түсінуге болады ?
Зат айналымы жойылса – не болады ?
Ағынан жарылу :
Қоректік тізбек : І топ Өсімдіктер
ІІ топ Шөпқоректі жануарлар
ІІІ топ Жыртқыштар
ІҮ топ Ұсақ организмдер
Афишалау : Ортаға шығып , қөректік тізбегін құрастырады .
Рефлексия : әр оқушы рөлмен ойнайды «Мен ... боламын , менің айтарым бар ...»