Українська література, 8 клас
Тема. Роль пісні поета в житті країни і людей в поемі Лесі Українки «Давня казка».
Мета. Поглибити знання школярів про особистість Лесі Українки та уявлення про погляди Лесі Українки на призначення пісні й митця.
Задачі:
освітні: сформувати в свідомості учнів уявлення про ідею вільної творчості людини в поемі «Давня казка» Лесі Українки ;
розвиваючі: створити умови для розвитку в учнів навичок виразного читання; вміння логічно мислити, робити висновки;
виховні: сприяти вихованню в учнів високих моральних якостей – гуманізму, щирості, несправедливості.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань
Обладнання : портрети Лесі Українки та її батьків - Олени Пчілки та Петра Косача, Миколи Некрасова й Тараса Шевченка, ілюстрація до поеми «Давня казка» Лесі Українки, ТЗН.
Хід уроку
І.Оргчастина.
Учениця грає на скрипці .
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Слово учителя
До нас завітала письменниця Леся Українка
Учениця виконує монолог Лесі Українки
Добрий день, юнаки і дівчата, нащадки Великого Тараса!
Я хочу розповісти Вам , як я стала поетесою.
Мені легко було вийти на літературний шлях, бо я з літературної родини походжу, але від того не менше кололи мене поетичні терни:
невіра в свій талан,трудне шукання правого шляху.
Свій перший вірш «Надія» я присвятила батьковій сестрі, «тітці Єлі», енергійній , завзятій людині, разом з тим дуже добрій і
справедливій.
Мені тоді було 9 років. А в 13 років , мати , прибравши мені яскравий псевдонім Українка, зважилась опублікувати під ним перші мої дитячі твори «Конвалія» і «Сафо» в галицькому журналі «Зоря».
ІІІ. Висунення теми, мети уроку учнями. Мотивація навчальної діяльності.
Яка тема нашого уроку?
Тема уроку - Леся Українка. Поема «Давня казка». Роль пісні поета в житті
країни.
Яка мета нашого уроку?
Мета уроку- Поглибити знання школярів про особистість Лесі Українки та уявлення про погляди Лесі Українки на призначення пісні й митця, дослідити у творі «Давня казка» ідею вільної творчості людини; розвивати в учнів навички виразного читання; вміння логічно мислити, робити висновки; виховувати в учнів високі моральні якості – гуманізм, щирість, несправедливість.
ІV. Засвоєння учнями навчальної діяльності.
Бесіда учителя із ученицею
Що ви знаєте про Лесю Українку?
Де і коли народилася Леся Українка?(Місто Новоград - Волинськ - показати на карті).
У якому місті розпочався процес , надзвичайно дорогий для Лесі, для
України , ба навіть для всього людства, - процес творчості.(У Луцьку - показати на карті)
У якому місті в 1884р. – вперше надрукували вірші Лесі в журналі
«Зоря», де вперше з´ явилося ім’я Лесі Українки.(Місто Львів –
показати на карті).
У Львові вийшла перша збірка Лесиних поезій «На крилах пісень».
Учениця закінчує монолог Лесі Українки.
Я завжди буду згадувати той день, коли до нас у гості приїхав мій дядько Олександр Драгоманов і привіз з Галичини від Михайла Павлика кілька примірників журналу «Зоря» з моїми віршами і моєї матері та збірку оповідань Гоголя, перекладену українською мовою мною та моїм братом. Загляньте в мою душу й скажіть, чому цей епізод такий пам’ятний для мене.
( Бо зрозуміла, що віршами я повинна кликати натомлений український люд і вивести його з неволі. Справжні поети – то пророки).
Учитель з учнями проводить інтерактивну вправу «Мікрофон» - «Життєдіяльність Лесі Українки».
Леся Українка – письменниця – фольклорист – музикант – мовознавець
(знала 10 мов) – здібності до малювання - авторка навчальної літератури –
перекладач - керівник гуртка «Плеяда» - автор публіцистичних праць – драматург – агітатор (за боротьбу проти капіталізму).
Слово вчителя.
Леся Українка понад 30 років віддала творчості . Леся Українка – друг
робітників, поетеса-борець, писала про героїчних людей, про їхні поривання до волі. Ось погляньте, діти, на малюнок – Леся Українка читає свої твори на засіданні гуртка «Плеяда». (Робота з ілюстрацією ).
Чи легко Лесі було стати поетесою? Чому?
Розповідь про родовід Лесі Українки
Зроду-віку існував тісний взаємозв’язок : батьки намагалися передати у спадок своїм дітям не тільки навички до праці та поведінки , але й залишити добру пам'ять про самих себе: діти ж мали за обов’язок дотримувати й далі розвивати родовідні звичаї.
Коріння роду Косачів у Боснії на узбережжі Адріатики. (показ на карті). Батько Косач Петро Антонович закінчив Київський університет, кандидат законодавства юстиції.( Демонстрація фото батька Лесі Українки).
А коріння роду Лесиної матері, Драгоманових - в Греції. (Показ Греції на карті світу).
Мати – Олена Пчілка – відома українська письменниця, громадський діяч. ( Демонстрація фотографії матері Лесі Українки).
Учитель. Кожним словом, кожним променем думки, живе в душі нашого народу людина, що ім’я їй – Леся Українка.
Поет – це людина.
Розповідь учня про Лесю Українку
1.Брала участь у суспільному житті.
2.Здібна, обдарована, гостро мудра, винахідлива.
3.Вразлива, мрійлива. у неї багата фантазія, уявлення, багатий
духовний світ.
4.Працелюбна, добросовісна, ініціативна, цілеспрямована, серйозна.
5. Любила природу і зверталася за допомогою до природи, зокрема до дерева сосни. Енергія сосен була корисна Лесі Українці.
Все поетичне творче життя Лесі Українки складалося побіля річок і потоків. Після волинських лісових річок доля привела її до
найпоетичнішої із річок Лівобережної України, до Псла на
Полтавщині.
Леся найбільше була подібна до батька і вродою, і вдачею…вони були лагідні та добрі безмежно… Обоє були надзвичайно стримані , терплячі та витривалі, з виключною силою волі. Обоє були бездоганно принципові люди… Була в батька й Лесі ще одна цінна риса: вони на диво високо цінували людську гідність у всякої людини, хоч би у найменшої дитини…
Учитель. Мужньою була наша Леся протягом усієї своєї діяльності. Цієї мужності вчилася вона у Тараса Шевченка, що був і є зразком непохитного характеру, який любив свій поневолений народ.( Слайд)
Щедрою була Леся в своїй ліриці на громадянські мотиви,- цього вона вчилася в Миколи Некрасова.
А ще ж була вона і ніжною в своїх поезіях, казках, поемах.
Цього вона вчилася в рідного українського народу – з його казок, пісень та колисанок.
Багато творів Лесі Українки присвячено ролі митця, мистецтва в житті народу. Насамперед це поема «Давня казка», написана в 1893 році.
Про що Леся Українка розмірковує в поемі «Давня казка» ?
(« Про дивну силу слова»…)
Стислий переказ поеми «Давня казка» Лесі Українки учнем В одній країні жив талановитий поет. Його пісні розходилися по всьому світу, були й порадою, й розвагою. Якось поет лежав у гаю прямо на стежині. А тут їде лицар на полювання, кричить, щоб
звільнили дорогу. Поет відповів, що так від нього втечуть рими -
соколята, І якими він може вполювати кого завгодно й що завгодно, тому нехай верхівець сам зверне. Лицар розсердився, але звернув, сказавши, що не хоче зв’язуватися з божевільним.
Гурт мисливський за цілий день нічого не вполював, і лицар сам повертався стежиною. Побачивши поета, посміявся, що той, напевне, чекає гостинця. Поет же відповів, що в нього є більше багатство — поле, небо, синє море і його думки, які скрізь гуляють на волі. Граф засміявся й сказав, що віддав би увесь той химерний, таємний світ за справжнє графство й замок.
Коло них зібралася сільська молодь послухати поетових пісень, заслухався й лицар, подивувавшись, яка ж велика сила слова.
Якось приїхав лицар Бертольд до поета й попросив допомогли йому завоювати серце прекрасної донни Ізідори. Поет написав серенаду, лицар проспівав її, здобув прихильність дівчини й одружився з нею. На весіллі було багато людей, тільки поета забули запросити.
Пройшов час. Король послав військо на чолі з Бертольдом на війну. Спочатку йому щастило, а потім лицарство потомилося, стало ремствувати,
ніяк не могло взяти бусурманське царство. Почали нарікати на графа, навіть кинулись до зброї. Але тут виступили співці й проспівали про боягузів.
Військо засоромилося, кинулося на штурм і здобуло перемогу. Бертольд
повернувся зі славою та багатством, але одразу ж забув про обіцяну нагороду для поета, який склав ті підбадьорливі пісні.
Пройшло багато часу. Бертольд зажив щасливо разом із дружиною, був справедливим і добрим паном. Але розкішне життя вимагало коштів, тож
граф почав уводити різні мита, панщину, податки. Люди жили, як у пеклі.
Одного разу пан почув, що по місту ходять співці й закликають до непокори. Бертольд здогадався: ці бунтівничі думки — від його знайомого поета, і відправив до нього слуг. Посланці передали, що граф нагородить його, якщо він стане придворним поетом і припинить підбурювати людей. Поет відповів, що не хоче надіти на вільні руки золоті кайдани. Тоді граф звелів посадити поета в темницю, де той і загинув. Але залишилися його молоді нащадки, які продовжували боротися з нащадками графа проти "діла соромного" виступає "слово праве". А коли це змагання скінчиться, закінчиться й давня казка і настане "правда нова".
Вправа «Мікрофон»
Словникова робота
Мандоліна – струнний щипковий інструмент (демонстрація фото із зображенням мандоліни).
Лютні – струнний щипковий інструмент(демонстрація фото із зображенням
лютні).
Серенада – лірична вечірня пісня ,присвячена для виконання трубадуром під вікнами коханої .
Поема - ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події і яскраві характери, а розповідь супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів.
Казка – це вигадана історія із щасливим кінцем і обов’язковою перемогою добра над злом.
Граф – дворянський титул,середній між князем і бароном.
Король – титул монарха в європейських країнах (в Іспанії, Швеції).
Донна – приєднується до імені жінок дворянського класу в Іспанії.
Слухання учнями гри музичного інструмента – мандоліни.
Слухання учнями гри музичного інструмента – лютні.
Аналіз композиції поеми «Давня казка» Лесі Українки
Слово вчителя.
«Давня казка» складається з 4 частин.
- Яка експозиція «Давньої казки» Лесі Українки? («Десь,колись в якійсь країні…» - знайомство з поетом).
- Яка зав’язка ? (Зустріч поета з Бертольдом.
І – основні риси характеру поета і Бертольда на тому етапі їхнього життя.
ІІ – протиставлення уявлення про щастя поета й Бертольда).
Захист ученицею власної ілюстрації , створеної до поеми «Давня казка» Лесі Українки
_Як розгортаються події? ( 1.Бертольдо закохується.
2. Поет допомагає йому здобути серце Ізідори.
3. Лицар іде на війну, бо «Забажалось королеві
Звоювать чужеє царство».
4. У важку хвилину йому допомагають співці.
5.Після війни Бертольдо – багатий граф.)
- Яка кульмінація твору?(Сутичка народного поета із всевладним графом Бертольдом; вірші поета цієї пори – це справжні шедеври революційно-демократичної поезії).
- Яка розв’язка твору? (У краю, де жив Бертольдо, здійнялось повстання, графа вбито).
Запис учнями в зошитах про значення пісні поета в суспільстві
- Яке значення має пісня поета в суспільстві?( Спрямовує воїнів у походи, піднімає бойовий дух війська, і воно перемагає , звеселяє рідну землю, розважає не одну сумну родину, пісні про рівність та волю кличуть до повстання).
Ідейно-художній аналіз «Давньої казки» Лесі Українки
Слово вчителя.
- Чому Леся Українка назвала цей твір «Давня казка»?(У цікаву форму казки поетеса втілила важливі проблеми, які з давніх – давен розробляються світовою літературою: добро і зло, як слід розуміти «честь» і «обов’язок». Для ілюстрації протилежних думок авторка вводить у поему образи багатого лицаря Бертольдо та бідного співця).
Бесіда
– Яку проблему піднімає Леся Українка в поемі «Давня казка»?
(Проблему ролі митця й мистецтва в житті людей. Гарне, правдиве
поетичне слово допомогло графові полонити серце коханої, здобути вороже місто, розбагатіти. Воно ж привело й до повстання, непокори пригноблених селян. Вільне, справедливе, щире слово важко заховати в темницю, надіти на нього золоті кайдани. Своє слово, як зброю, поетеса підносить на захист пригноблених та знедолених).
Бліц – опитування
Робота учнів у парах
- Яке багатство в поета?( Багатий на щире слово, яке дарував кожному, хто потребував підтримки).
- Чому Леся Українка вважає поета нещасним?(Бідний).
- Як розуміє щастя поет?(Ліси, поле, думки, воля ).
- Що відображає Леся Українка в піснях поета?(Думки і погляди трудящих мас, і тому його пісні «розходяться по світу стоголосою луною»).
- Як слід розуміти вираз «пісня розходилась по світу стоголосою луною»?
- Як вплинула на слухачів пісня поета?(Пісні чудові; Всі навколо нерухомі, зачаровані стояли, а найбільше у дівчаток очі втіхою палали).
- Яке враження справила на Бертольда пісня?(Що за дивна сила слова! Ворожбит якийсь та й годі!»).
Учитель
- Чому Бертольдо назвав поета ворожбитом?
- Як допоміг поет Бертольду завоювати серце Ізідори, ми нагадаємо,
подивившись інсценізацію діалогу поета з Бертольдом, яку підготували учні
Інсценізація учнями діалогу поета і Бертольда з поеми «Давня казка» Лесі Українки
Бесіда
Що найважливіше в житті Бертольда? (Гроші ,скарби, маєтки).
Чи запросив Бертольдо на весілля поета?Як це його характеризує?
Чому змушений був піти Бертольдо з військом прямо з бенкету на війну? (Бертольдо – вірний слуга своєму королеві. Для нього честь-завоювати чужинське місто).
Зачитайте виразно опис облоги чужого міста військом Бертольда і
подумайте, чому під час облоги ворожого міста серед воїнів з’явилися нарікання і тривога?
Виразне читання учнями уривку з тексту поеми «Давня казка» Лесі Українки
Тут прийшлось Бертольду з лихом:
Край чужий, ворожі люде,
Голод, злидні, військо гине…
Що то буде. що то буде?!
Місяць, другий вже ведеться
Тая прикрая облога.
Серед війська почалися
Нарікання і тривога
Як було врятоване військо Бертольда від ганьби та загибелі?
Яку пісню співали співці на війні?
Прочитає цю пісню виразно напам’ять
"Був собі одважний лицар,
Нам його згадать до речі,
Він робив походи довгі —
Від порога та до печі.
Він своїм язиком довгим
Руйнував ворожі міста...
Чули ви його розповідь:
"Я один, а їх аж триста!"
Ну, та сей одважний лицар
Якось вибрався до бою.
І вернув живий,здоровий:
Талісман він мав з собою.
Я гадаю, талісман сей
Кожен з вас тут знать готовий,
Се буде речення мудре:
"Утікай, поки здоровий!"
"Утікай, поки здоровий!" —
Всі співці тут заспівали;
Вояки стояли тихо,
Очі в землю поспускали.
Як пісня вплинула на воїнів?
Як поводився Бертольдо з людьми , поки мав награбоване багатство? Які звичаї почав заводити граф у своєму графстві?(Мита нескінченні, панщину, податки).
Розкажіть про душевний стан народу, посилаючись на текст поеми «Давня казка» Лесі Українки ( «У ярмі стогнали люди, розливався людський стогін всюди хвилею сумною»).
У якій строфі висловлено думку про нескореність народу, натхненного поетовою піснею? Дайте відповідь на це запитання.
Що співці по місті ходять
І піснями люд морочать,
Все про рівність і про волю
У піснях своїх торочать.
Вже й по тюрмах їх саджають,
Та ніщо не помагає, —
Їх пісні ідуть по людях,
Всяк пісні ті переймає.
Виразне читання учнями пісні про селянина й пана.
- Чому вона так налякала Бертольда?
"В мужика землянка вогка,
В пана хата на помості;
Що ж, недарма люди кажуть,
Що в панів біліші кості!
У мужички руки чорні,
В пані рученька тендітна;
Що ж, недарма люди кажуть,
Що в панів і кров блакитна!
Як розуміє поет свої обов’язки перед народо
Учень виконує пісню.
"Ви скажіте свому пану,
Що заплати не бажаю,
Бо коли я що дарую,
То назад не одбираю.
Хай він сам те пригадає,
Що то ж я йому дав злото,
Хоч тепер об тім жалкую,
Краще б кинув у болото!
Ви скажіть, що я не хочу
Слави з рук його приймати,
Бо лихую тільки славу
Тії руки можуть дати.
Золотих не хочу лаврів, —
З ними щастя не здобуду.
Як я ними увінчаюсь,
То поетом вже не буду.
Не поет, у кого думки
Не літають вільно в світі,
А заплутались навіки
В золотії тонкі сіті.
Не поет, хто забуває
Про страшні народні рани,
Щоб собі на вільні руки
Золоті надіть кайдани!
То ж підіте і скажіте,
Що поки я буду жити,
Не подумаю довіку
Зброї чесної зложити!"
Розкажіть про шанобливе ставлення народу до поета.
Як помстився Бертольдо співцеві? Чи зумів він убити силу поетової пісні в житті суспільства?(Довіку у темниці довелось поету жити, за тюремний спів він мусив головою наложити…»).
Розкрийте роль поетової пісні в житті суспільства.
Підтвердіть думку, посилаючись на текст. (Розважає людей,стає зброєю, завойовує прихильність донни Ізідори).
- Якщо казка, (та ще й давня) то вона несе в наш час із давнини якусь мудрість? Яку? Чи потрібна вона нам сьогодні?
(Поетичне слово нерозривно зв’язане з народними інтересами й повинно служити народу, його боротьбі за краще життя. Леся Українка довела, що рушійна сила історії – народ. Твір актуальний і сьогодні,
коли в суспільстві є багаті і бідні. Ми маємо пам’ятати «Давню казку» Лесі Українки, щоб не припустити колишніх помилок і наближати
«нову правду», втілювати її в нашому житті).
Вправа «Незакінчене речення»
Я дізнався, що слово здатне…
Я впевнений, що слово не можна – ув’язнити, тому що…
Я вважаю, що поет для суспільства – це… -
За допомогою поеми «Давня казка» можна виховувати такі риси характеру, як…
VІ. Рефлексія
- Над чим ви задумались, прочитавши поему «Давня казка» Лесі Українки?
- Що здивувало вас у поемі «Давня казка» Лесі Українки?
- Чим захопились, коли читали «Давню казку» Лесі Українки?
Оцінювання відповідей учнів.
VІІ. Домашнє завдання.
1.Підготувати характеристику образа Бертольда .
2.Охарактеризувати образ поета за самостійно складеним планом.